Začenjamo z 20. generacijo šole

Svet umetnosti, 5. november ― Svet umetnosti | 20. generacija Z izobraževanjem je začela že 20. generacija udeleženk_ Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje Svet umetnosti. Prvi letnik sestavljajo Eva Pušnik, Julija Hoda, Kara Marušič, Lucija Lunder, Maida Begoli, Maša Radi Buh, Patricija Knap, Sabrina Železnik, Svit Skobir Lampič, Tamara Pepelnik in Urša Culiberg. Poleg rednih predavanj smo v oktobru z udeleženkami_ preživele_ spoznavni […]
Nagrada Igorja Zabela 2024 / Podelitev nagrade

Nagrada Igorja Zabela 2024 / Podelitev nagrade

Društvo Igor Zabel, 4. november ― Proslavimo prejemnike in prejemnice nagrade in štipendij Igorja Zabela 2024, v petek 29. novembra 2024, ob 20.30 v Sokolskem domu Tabor v Ljubljani. Mednarodna žirija je nagrado Igorja Zabela 2024 podelila umetnostni zgodovinarki, kritičarki in kuratorki Edit András iz Budimpešte. Štipendije Igorja Zabela 2024 prejmejo: Irfan Hošić, Ovidiu Ţichindeleanu in Natalija Vujošević.
NagradA Igorja Zabela 2024 / Seminar

NagradA Igorja Zabela 2024 / Seminar

Društvo Igor Zabel za kulturo in teorijo - Novice, 4. november ― Spremljevalni programa nagrade Igorja Zabela 2024, dvodnevni seminar, bo potekal 28. in 29. novembra v Moderni galeriji (MG+) in Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) v Ljubljani. Prejemnice in prejemniki nagrade in štipendij Igorja Zabela bodo predstavili svoje delo ter razpravljali o zmožnostih umetnosti in teorije iz srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope in njunemu prispevku svetu v času zaostrenih kriz.
Umetnostni sejem Paris Photo 2024 se vrača v Grand Palais

Umetnostni sejem Paris Photo 2024 se vrača v Grand Palais

Center in Galerija P74, 4. november ― Tadej Pogačar, CODE RED, Bangkok, 2004 Tadej Pogačar, Street Economy Archive, Tirana, 2001-2024 7. – 10. 11. 2024 Grand Palais, Paris _____  Sejem Paris Photo 2024 od svoje ustanovitve leta 1997 velja za ključni dogodek pariške kulturne scene. Vsako leto združi najpomembnejše francoske in mednarodne galerije in založnike sodobne in moderne fotografije. Ogromen razstavni kompleks so zaprli leta 2020, po prenovi pa je v njem že potekal del pariških olimpijskih iger. To je bil najobsežnejši poseg v objekt vse od njegove zgraditve ob svetovni razstavi v Parizu leta 1900, kar odraža tudi njegova značilna podoba, kombinacija reprezentativnih historičnih arhitekturnih elementov in za tisti čas inovativne tehnologije gradnje z betonom, železom, jeklom in steklom. Na Paris Photo 2024 sodeluje 240 razstavljalcev iz 34 držav, na 27. edicijo sejma pa je bilo povabljenih 195 galerij. Da bi proslavili stoletnico surealizma so povabili ameriškega scenarista in režiserja Jima Jarmuscha, da kot častni gost pripravi tematsko postavitev in sodeluje v javnem pogovoru. Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. (Galerija P74) je na mednarodnih sejmih sodobne umetnosti pričel sodelovati leta 2009. Sledilo je intenzivno sodelovanje v New Yorku, Baslu, Budimpešti, Rotterdamu, od leta 2014 pa smo redno vabljeni tudi na največji evropski sejem ARCOmadrid v Madridu. Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. na letošnjem sejmu Paris Photo sodeluje s Kodoji Press, neodvisnim založniškim projekom iz švicarskega Badna. Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. na sejmu Paris Photo 2024 predstavlja serije umetniških edicij, ki bodo predstavljene premierno, poleg tega pa tudi edicije pomembnih umetnic in umetnikov s katerimi v zadnjih letih sodeluje, kot so Polonca Lovšin, Špela Škulj, Sanja Iveković, Mladen Stilinović, itd… Na sejmu bodo predstavili zadnje izdaje knjig umetnika (Mine Fine, Dejana Habichta, Tadeja Pogačarja, Small but Dangers) in strokovn
SKUPINSKA RAZSTAVA: RAZLIČNOSTI

SKUPINSKA RAZSTAVA: RAZLIČNOSTI

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 30. oktober ― Sodelujoči umetniki in umetnice: Tea Curk Sorta, Tejka Pezdirc, Natalija R. Črnčec, Marko A. Kovačič, Zoran Srdić Janežič, Borut Korošec, Kristina Rutar, Boštjan Perovšek Razstava Različnosti prikazuje kiparska dela sodobnih slovenskih akademskih kipark in kiparjev, in sicer dela, narejena v različnih materialih ter skozi različne likovne pristope, saj so avtorji med seboj raznoliki tako v avtorskih poetikah kot v uporabi materialov za svoja likovna ustvarjanja. Cilji razstave so: prikaz materialne različnosti sodobnega slovenskega kiparstva; raznolikost konceptov in vsebin, ki obravnavajo skulpturo kot enovito gmoto ali kot izrazito prostorsko postavitev; generacijska različnost sodelujočih umetnic in umetnikov; dinamika postavitve s približevanjem in celo dotikanjem skulptur. Razstava ima tako lokalni kot nacionalni pomen, saj vse izbrane in uveljavljene umetnice in umetniki s svojimi deli zaznamujejo sodobno slovensko umetnost, predstavljajo jo na različnih domačih in tujih razstavah, hkrati pa se medsebojno razlikujejo v pristopu do obdelave in prezentacije skulptur. Izbrane umetnice in umetniki sodijo v vrh slovenske umetnosti, predvsem kiparstva, ki ga razumejo kot dinamično in aktivno postavitev z možnostmi interpretacije.
še novic